17.7 C
Purmerend
maandag 12 mei 2025
HomeRegionaalFNV slaat alarm over ongelijkheid in bijstand voor minima tussen gemeenten

FNV slaat alarm over ongelijkheid in bijstand voor minima tussen gemeenten

Regionaal – De FNV maakt zich ernstige zorgen over de grote verschillen tussen gemeenten in de toekenning van financiële bijstand voor minima. Uit een nieuw rapport van de vakbond blijkt dat mensen in vergelijkbare situaties soms wel 800 tot 900 euro per maand minder kunnen ontvangen, afhankelijk van de gemeente waarin ze wonen. De vakbond noemt deze ongelijkheid onacceptabel en roept op tot dringende verandering.

Kitty Jong, vicevoorzitter van de FNV, benadrukt dat het huidige systeem leidt tot oneerlijke situaties: “Het is onacceptabel dat je postcode bepaalt hoeveel financiële hulp of zorg je krijgt. Mensen in kwetsbare situaties moeten kunnen rekenen op eerlijke en gelijke ondersteuning, ongeacht waar ze wonen.”

Gemeente Vlissingen is een van de voorbeelden waar de situatie volgens de FNV ernstig is. Er zijn veel klachten over de ongelijkheid in de bijstandsverlening en al langere tijd wordt daar actie gevoerd. Deze misstanden in Vlissingen vormden de aanleiding voor de FNV om verder onderzoek te doen in andere gemeenten.

Decentralisatie oorzaak van ongelijkheid

Sinds de decentralisatie in 2015, waarbij verantwoordelijkheden op het gebied van armoedebeleid, jeugdzorg en WMO naar gemeenten zijn overgeheveld, is de ongelijkheid toegenomen. Gemeenten hanteren verschillende regels voor de toekenning van voorzieningen, wat leidt tot grote verschillen in de hulp die inwoners ontvangen.

Petitie ‘Stop de Postcodeloterij’

De FNV lanceerde de volkspetitie ‘Stop de Postcodeloterij’ om deze ongelijkheid aan te pakken. Met deze petitie roept de vakbond op tot landelijke standaardisering van het armoedebeleid en meer gelijkheid tussen gemeenten. “Het is tijd dat de landelijke politiek in actie komt en een einde maakt aan de rechtsongelijkheid,” stelt Jong. De petitie heeft al duizenden handtekeningen verzameld, maar er zijn er meer nodig om het onderwerp op de politieke agenda in Den Haag te krijgen.

Pleidooi voor verhoging inkomensgrens

De FNV pleit er ook voor om de inkomensgrens voor minimavoorzieningen te verhogen, zodat mensen met 150% van het sociaal minimum ook in aanmerking komen voor hulp. Daarnaast stelt de vakbond dat bijzondere bijstand altijd een gift moet zijn en geen lening.

Bezuinigingen moeten van tafel

De FNV waarschuwt dat de bezuinigingen die het kabinet heeft aangekondigd voor 2026 desastreus zullen uitpakken voor kwetsbare groepen. Volgens de vakbond is het onacceptabel dat gemeenten de zorg voor inwoners op zich moeten nemen, terwijl er tegelijkertijd wordt gekort op de financiële middelen.

Oproep tot eerlijk en helder beleid

De vakbond benadrukt dat mensen in kwetsbare situaties behoefte hebben aan duidelijkheid en inkomenszekerheid. Door de grote verschillen in rechten en voorzieningen tussen gemeenten, weten veel mensen niet waar ze recht op hebben. “Het kan niet zo zijn dat mensen in armoede belanden door het woud aan verschillende regels. We eisen helder, eenduidig en menswaardig beleid in alle gemeenten,” aldus Jong.

Gerelateerde artikelen

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Onze Socials

10,247FansLike
2,680VolgersVolg
1,637VolgersVolg

Het weer

Purmerend
zeer lichte bewolking
17.7 ° C
18.3 °
16.6 °
61 %
5.4kmh
13 %
ma
24 °
di
20 °
wo
18 °
do
17 °
vr
18 °

Laatste berichten

Laatste reacties