Purmerend – In Purmerend wonen op dit moment nog 5.349 mensen die voor 1945 zijn geboren en dus de bevrijding van Nederland in 1945 hebben meegemaakt. Van die groep waren er 817 in 1940 minstens vijf jaar oud, wat betekent dat zij zich mogelijk nog actief kunnen herinneren hoe de Tweede Wereldoorlog begon en hoe die eindigde.
Dit jaar is het tachtig jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die vandaag zijn gepubliceerd, blijkt dat Purmerend in verhouding meer inwoners heeft die deze periode bewust hebben meegemaakt dan de rest van Noord-Holland. Ook het aantal inwoners dat vóór 1935 werd geboren – en dus met eigen herinneringen aan de oorlog rondloopt – ligt in de stad iets hoger dan elders in de provincie.
Toch wordt de groep steeds kleiner. Voor het eerst leven er in Nederland minder dan 1 miljoen mensen die vóór of tijdens de oorlog zijn geboren. De meerderheid van hen was in 1945 nog te jong om zich de bevrijding bewust te herinneren.
Volgens de nieuwste bevolkingsprognoses van het CBS zal het aantal Nederlanders met directe herinneringen aan de oorlog de komende jaren snel afnemen. In 2030 zijn er naar verwachting nog ongeveer een half miljoen mensen van vóór 1945 over. Bij de honderdjarige herdenking van de bevrijding, in 2045, zullen dat er nog slechts zo’n 11.000 zijn.
Relevant artikel: