Met een gesponsord artikel op RegioPurmerend bereik je 100.000+ bezoekers per maand! Binnen twee minuten online. Klik hier
A7
🟒 Rustig
Jaagweg
🟒 Rustig
☁️
13Β°

Bedrijven

Vind regionaal

Aanbiedingen

Profiteer mee

Vacatures

Bekijk vacatures

Evenementen

Wat doen we?

Asielverzoeken met ruim 44 procent toegenomen in 2022, tekort dreigt van 38.000 opvangplekken

Maak RegioPurmerend je Google-favoriet

Regionaal – In 2022 dienden ruim 35 duizend mensen een eerste asielverzoek in Nederland in, 44 procent meer dan het jaar ervoor. Vooral in de tweede helft van het jaar werden de aanvragen gedaan. Vorig jaar kwamen bijna elf duizend nareizigers naar Nederland, acht procent meer dan in 2021. Net als voorgaande jaren vormden SyriΓ«rs de grootste groep asielzoekers.

In 2022 dienden 35.535 asielzoekers een eerste asielverzoek in, het hoogste aantal sinds 2015, meldt het CBS. In het tweede half jaar van 2022 waren dit er meer (21.760 verzoeken) dan in het eerste half jaar (13.775 verzoeken). In februari kreeg de IND de minste (1.600) en in september de meeste (4.435) asielverzoeken te verwerken. Na september nam het aantal asielverzoeken weer af.

Meer dan 1 op de 3 asielzoekers uit SyriΓ«

Mensen met een Syrische nationaliteit vormden in 2022, net zoals in voorgaande jaren, de grootste groep asielzoekers; bijna 36 procent (12.640) van het totaal. Dat is de helft meer dan een jaar eerder. Bijna 70 procent van de asielverzoeken van SyriΓ«rs werd ingediend in de tweede helft van het jaar.

Net als in 2021 vormden Afghanen (2.730) en Turken (2.685) na SyriΓ«rs de grootste groepen asielzoekers in 2022. Het aantal asielverzoeken van mensen met de Afghaanse nationaliteit daalde met 9 procent, terwijl het aantal Turkse aanvragen met 9 procent steeg ten opzichte van een jaar eerder.

Aantal nareizigers licht gestegen 

In 2022 kwamen 10 925 nareizende familieleden naar Nederland, dat waren er zo’n 800 meer dan het jaar daarvoor. Het aantal nareizigers was in het laatste kwartaal van 2022 het laagst (1.545) en het hoogst in het derde kwartaal (3.640). 

De stijging van het aantal nareizigers komt grotendeels door mensen met een Syrische en Turkse nationaliteit. 7.240 Syrische familieleden reisden vorig jaar naar Nederland, zo’n 12 procent meer dan in 2021. Het aantal nareizigers met de Turkse nationaliteit steeg met 49 procent naar 1.095 in 2022.

Het aantal nareizigers met de Eritrese en Jemenitische nationaliteit daalde met respectievelijk 28 procent en 42 procent.

Sterke stijging aantal OekraΓ―ense en Russische asielverzoeken

De meeste OekraΓ―ners die in 2022 naar Nederland kwamen, kregen tijdelijk bescherming door de Richtlijn Tijdelijke Bescherming van de Europese Unie en mogen tot 4 maart 2023 in Nederland blijven. Door deze regeling hoeven OekraΓ―ners geen asielverzoek in te dienen. Voor een aantal OekraΓ―ners bleek dat zij niet onder deze regeling vielen, maar dat zij een asielprocedure moeten doorlopen. In 2022 hebben 1.060 mensen met de OekraΓ―ense nationaliteit een asielverzoek gedaan. In 2021 waren dit er nog 70. Het aantal verzoeken van mensen met de Russische nationaliteit was 590. Dat is bijna drie keer zoveel als in 2021.

Tekort van 38.000 opvangplekken

Staatssecretaris Van der Burg wil de instroom beperken vanwege het tekort aan opvangplekken en personeel bij de IND en het Centraal Orgaan Asielopvang (COA). Uit berekeningen van Nieuwsuur blijkt dat er dit voorjaar een tekort dreigt van 38.000 opvangplekken. Dat komt doordat er meer mensen asiel aanvragen, maar ook doordat er na de vorige crisis te snel is bezuinigd op opvangplekken en personeel.

Door een tekort aan plekken in gewone asielzoekerscentra moest het COA afgelopen jaar veel noodopvang regelen. Gemeenten moesten ook voortdurend crisisnoodopvang bieden. Bijna de helft van alle asielzoekers verblijft inmiddels in zo’n tijdelijke (crisis)noodopvang.

Komend voorjaar loopt een heel aantal contracten voor opvangplekken af. In Purmerend zal op 1 juli 2023 de crisisnoodopvang op de Baanstee Noord worden opgeheven. Door de gemeente wordt nu gekeken waar en hoe eventuele opvang zal kunnen worden gegarandeerd.

Plaats een artikel op RegioPurmerend.nl

Breng jouw bedrijf, product, opening of initiatief onder de aandacht van een groot lokaal publiek. Met een gesponsord artikel op RegioPurmerend bereik je duizenden inwoners in Purmerend en omgeving. Lever eenvoudig je eigen verhaal, foto’s en links aan en binnen twee minuten kan jouw artikel online staan!

Blijf direct op de hoogte

Ontvang breaking nieuws uit Purmerend, 112-meldingen en belangrijke regionale updates direct op je telefoon. Maximaal enkele berichten per dag, zonder ruis of spam.

AANBIEDINGEN DEZE WEEK

Misschien ook interessant:

112 NIEUWS

Blijf op de hoogte!

Ontvang het belangrijkste nieuws uit Purmerend en de regio elke week in je mailbox.

Nieuws uit de regio

πŸ“«

Ontvang belangrijk nieuws uit Purmerend

Ontvang 1x per week een overzicht van het belangrijkste nieuws uit Purmerend en omgeving in je mailbox

We spammen niet! Lees ons privacybeleid voor meer info.