Purmerend – Elektrisch rijden in Purmerend? Dan maakt het uit bij welke openbare laadpaal je de auto aansluit. De prijs per kilowattuur (kWh) loopt uiteen van β¬ 0,35 tot β¬ 0,72. Opvallend is dat veel van de nieuwste laadpalen goedkoper zijn dan oudere exemplaren. Hoe dat komt en waar de voordeligste laadpunten staan, is te zien op de kaart.
De kaart laat zien dat de prijsverschillen binnen Purmerend groot zijn. Elke stip staat voor een openbare laadpaal en is ingekleurd op basis van het kale laadtarief. Groene stippen vertegenwoordigen de goedkoopste laadpalen, met tarieven tussen β¬ 0,35 en β¬ 0,40 per kWh. Rode stippen staan voor de duurdere laadpunten, waar de prijs varieert van β¬ 0,47 tot β¬ 0,56 per kWh.
Van de 325 openbare laadpalen waarvan het tarief bekend is, vallen er 229 in de duurdere categorie. Slechts 94 laadpalen behoren tot de goedkoopste groep. Dat betekent dat het grootste deel van de openbare laadinfrastructuur in Purmerend nog onder een oudere tariefstructuur valt.
Wie uitsluitend aan een oude, dure paal laadt in plaats van een nieuwe, goedkope, betaalt bij gemiddeld verbruik grofweg β¬ 500 per jaar meer, puur door het tariefverschil van de concessie. Bij de snelladers loopt dat op tot bijna β¬ 1.000.
Noot: De kaart wordt iedere 24 uur bijgewerkt met de meest recente gegevens.
Dat veel nieuwe laadpalen goedkoper zijn, lijkt misschien vreemd, maar heeft een logische verklaring. De gemeente Purmerend laat openbare laadpalen plaatsen via MRA-Elektrisch, een samenwerking van 74 gemeenten in Noord-Holland, Flevoland en Utrecht. In 2024 werd een nieuwe aanbesteding afgerond voor de plaatsing van maximaal 35.000 extra openbare laadpunten. Daarbij zijn nieuwe afspraken gemaakt met exploitanten Vattenfall InCharge, TotalEnergies en Shell Recharge Solutions (ubitricity). Voor veel nieuw geplaatste laadpalen gelden daardoor lagere tarieven dan onder de eerdere concessie.
Nieuwe concessie
Veel laadpalen die sinds de invoering van de nieuwe concessie zijn geplaatst, vallen onder deze nieuwe tariefafspraken. Oudere laadpalen blijven onder het eerdere concessiecontract vallen. Hoewel tarieven binnen beide concessies in de loop van de tijd kunnen wijzigen, gelden verschillende prijsstructuren. Daardoor zijn laadpalen uit de nieuwe concessie op dit moment vaak goedkoper dan oudere exemplaren. Het prijsverschil heeft dus vooral te maken met de concessie waaronder een laadpaal is geplaatst en niet met het merk van de laadpaal.
Dat verschil kan zelfs binnen één straat zichtbaar zijn. Twee laadpalen die slechts enkele tientallen meters van elkaar staan, kunnen verschillende tarieven rekenen omdat ze onder verschillende concessies zijn geplaatst.
De nieuwe concessie zet bovendien sterk in op slim laden. Daarbij stemmen laadpalen het laadvermogen af op momenten waarop de vraag naar elektriciteit lager is of er juist veel duurzame stroom beschikbaar is. Daarnaast hebben de exploitanten in de nieuwste aanbesteding scherpere prijsafspraken kunnen maken dan in de vorige concessieronde.
Laadpas
Wie zo voordelig mogelijk wil laden, doet er goed aan ook naar de gebruikte laadpas te kijken. De tarieven op de kaart zijn de kale prijzen die de exploitant van de laadpaal rekent. Laad je met een laadpas van een andere aanbieder, dan kunnen daar nog een opslag, starttarief of abonnementskosten bovenop komen. De uiteindelijke prijs kan daardoor hoger uitvallen dan het tarief dat op de laadpaal staat vermeld.
De verwachting is dat het aandeel goedkopere laadpalen de komende jaren verder zal groeien. Naarmate MRA-Elektrisch meer laadpunten onder de nieuwe concessie plaatst, zullen steeds meer openbare laadpalen onder de gunstigere tariefstructuur vallen. Daarmee wordt openbaar laden in Purmerend naar verwachting gemiddeld steeds voordeliger.


