Alkmaar – Een minderjarige is veroordeeld voor de heling van een scooter die in december 2025 bij een voetbalvereniging in Zuidoostbeemster was gestolen. De rechtbank Noord-Holland acht niet bewezen dat hij de scooter zelf heeft gestolen. De jongen is daarnaast veroordeeld voor onder meer een poging tot beroving bij een geldautomaat in Wieringerwerf en een poging tot autodiefstal in Hoogkarspel. Hij kreeg 60 uur werkstraf en 30 dagen jeugddetentie, waarvan 23 dagen voorwaardelijk. De zeven onvoorwaardelijke dagen worden verrekend met zijn voorarrest.Β
De eigenaar liet zijn scooter op 13 december 2025 achter bij de voetbalvereniging in Zuidoostbeemster. Die nacht werd de jongen op de scooter gezien op de N247, ter hoogte van Beets. Hij verklaarde dat hij het voertuig van een vriend in Purmerend had geleend om naar huis te rijden.
Volgens de rechtbank bewijzen de beschikbare camerabeelden niet dat hij bij de diefstal betrokken was: de drie personen op de beelden zijn niet herkenbaar en een tijdstempel ontbreekt. De rechtbank veroordeelde hem wel voor opzetheling. Het cilinderslot ontbrak, op de plek van het slot zat een groot gat en de jongen had de scooter zonder sleutel gestart. Zijn verklaring dat hij niets aan het contactslot had opgemerkt, vond de rechtbank niet aannemelijk.
Beroving bij geldautomaat
In dezelfde zaak acht de rechtbank bewezen dat de jongen op 23 oktober 2025 samen met een ander een vrouw bij een geldautomaat in Wieringerwerf probeerde te beroven. Het slachtoffer werd geduwd en met een mes bedreigd. Er werd geen geld buitgemaakt. Ook stalen de twee die dag elektrische fietsen. De vrouw krijgt β¬ 800 schadevergoeding; voor de fietsdiefstal is β¬ 780 toegewezen.
Verder is de jongen veroordeeld voor een poging om met een ander een auto te stelen bij het station in Hoogkarspel, voor beschadiging van een andere auto en voor rijden zonder rijbewijs. Van een deel van de overige verdenkingen rond autoβs sprak de rechtbank hem vrij.
De rechtbank hield bij de straf rekening met de ernst van de feiten, maar ook met de positieve ontwikkeling die de jongen volgens de jeugdreclassering inmiddels heeft doorgemaakt. Hij moet zich melden bij de jeugdreclassering, meewerken aan coaching en zorgen voor school of een andere gestructureerde dagbesteding.
Omdat hij tijdens een eerdere proeftijd opnieuw strafbare feiten pleegde, moet hij bovendien een eerder voorwaardelijk opgelegde werkstraf van 40 uur alsnog uitvoeren. In totaal gaat het daarmee om 100 uur werkstraf.

