🎯 Bereik 100.000+ inwoners per maand met een gratis bedrijfsprofiel. Klik hier
A7
🟒 Rustig
Jaagweg
🟒 Rustig
☁️
18Β°

Bedrijven

Vind regionaal

Aanbiedingen

Profiteer mee

Vacatures

Bekijk vacatures

Evenementen

Wat doen we?

Waterdrinken op Purmerendse basisscholen is het nieuwe normaal: 10 jaar succesvol beleid werpt vruchten af

Maak RegioPurmerend je Google-favoriet

Purmerend – Wat tien jaar geleden begon als een ambitieuze gezondheidsinterventie op basisscholen, is inmiddels uitgegroeid tot een vaste gewoonte: kinderen drinken tijdens schooltijd water in plaats van zoete drankjes. Inmiddels doen 27 van de 32 basisscholen in de gemeente mee aan het waterdrinkbeleid. Het resultaat? Een aanzienlijke suikerreductie van 4 tot 8 kilo per kind per jaar en een forse daling in afval door het verdwijnen van drinkpakjes.

Het project startte in 2017, toen de gemeente besloot stevig in te zetten op het stimuleren van waterdrinken, eventueel aangevuld met fruitwater of thee zonder suiker. Als stimulans ontvingen deelnemende scholen voor elke leerling een herbruikbare Dopper-fles, bekostigd door de gemeente. Nieuwe leerlingen in groep 1 kregen jaarlijks ook een Dopper, zodat de gewoonte zich kon voortzetten.

Na het eerste jaar deden al 14 basisscholen mee. De jaren daarna sloten nog eens 13 scholen zich aan, waardoor momenteel meer dan 80% van de scholen in de gemeente structureel inzetten op water tijdens schooltijd. Enkele niet-deelnemende scholen geven aan het waterdrinken wel te stimuleren via bijvoorbeeld een watertappunt, al is het project in sommige gevallen door de medezeggenschapsraad afgekeurd.

1000 Doppers

De gemeente verstrekt momenteel circa 1.000 Doppers per jaar, met een jaarlijkse investering van ongeveer 10.000 euro. Naast het uitdelen van Doppers organiseert JOGG (Jongeren Op Gezond Gewicht) jaarlijks wateropfrisdagen op scholen die dat willen. Deze opfrisdagen helpen de gezonde gewoonte te borgen, vooral bij jonge kinderen die net starten op school.

Normalisatie

Na tien jaar beleid is waterdrinken op basisscholen genormaliseerd. Uit gesprekken met scholen blijkt dat de Dopper vooral in de beginfase helpt om ouders mee te krijgen in het beleid. Steeds vaker geven scholen echter aan dat hun grootste behoefte ligt bij de aanwezigheid van watertappunten, om het drinken van water praktisch en toegankelijk te maken.

Daarom heeft de gemeente besloten dat vanaf schooljaar 2026/2027 alleen scholen die maximaal twee jaar deelnemen aan het waterdrinkbeleid nog Doppers zullen ontvangen. Daarna ligt de verantwoordelijkheid bij ouders om een hervulbare fles of beker mee te geven. Scholen die nog willen overstappen op het beleid, worden uiteraard nog steeds twee jaar lang gefaciliteerd.

De gemeente verwacht dat deze aanpassing geen negatieve invloed zal hebben op het waterdrinken. De cultuur is inmiddels stevig verankerd. Via JOGG blijven wateropfrisdagen beschikbaar en scholen kunnen indien nodig ondersteuning krijgen bij het realiseren van watertappunten.

β€œWe blijven in gesprek met het onderwijs over hoe we samen kunnen blijven investeren in een gezonde leefstijl voor onze jeugd,” aldus de gemeente. β€œWaterdrinken is van iets nieuws iets gewoons geworden β€” en daar zijn we trots op.”

Blijf direct op de hoogte

Ontvang breaking nieuws uit Purmerend, 112-meldingen en belangrijke regionale updates direct op je telefoon. Maximaal enkele berichten per dag, zonder ruis of spam.

AANBIEDINGEN DEZE WEEK

Misschien ook interessant:

Jouw bedrijf op RegioPurmerend?

Bereik maandelijks 100.000+ regionale bezoekers

112 NIEUWS

Blijf op de hoogte!

Ontvang het belangrijkste nieuws uit Purmerend en de regio elke week in je mailbox.

Nieuws uit de regio

πŸ“«

Ontvang belangrijk nieuws uit Purmerend

Ontvang 1x per week een overzicht van het belangrijkste nieuws uit Purmerend en omgeving in je mailbox

We spammen niet! Lees ons privacybeleid voor meer info.