Zuidoostbeemster – Een autobedrijf aan de Purmerenderweg in de Zuidoostbeemster is tot het gaatje gegaan bij de rechtbank in een conflict met de gemeente Purmerend. Een zaak die al zo’n 6 jaar loopt.
Nadat de gemeente in 2018 kenbaar had gemaakt een bushalte te willen realiseren ter hoogte van Purmerenderweg 169 en het autobedrijf hier bezwaren tegen had geuit, heeft de gemeente op 13 maart 2018 een brief gestuurd waarin zij mededeelde te hebben geconstateerd dat met het plaatsen van auto’s op de strook grond gebruik wordt gemaakt van gemeentegrond.
De situatie zou al vanaf het jaar 1966 zo zijn, waardoor het volgens het autobedrijf via verjaring niet meer door de gemeente opgeëist zou kunnen worden.
In hoger beroep vorderde de gemeente Purmerend dat voor recht wordt verklaard dat zij de eigenaar zou zijn van de strook grond en dat deze ontruimd moet worden op straffe van een dwangsom van 1000 euro per dag. Ook zou het autobedrijf moeten worden veroordeeld tot schadevergoeding ofwel in de vorm van overdracht van de strook grond aan de Gemeente en betaling van 53.720 euro.
De Gemeente heeft aan haar vorderingen ten grondslag gelegd dat zij volgens het kadaster eigenaar is van de strook grond, waarover zij wil kunnen beschikken voor de aanleg van de bushalte.
Het autobedrijf bleef bij het verhaal dat de strook grond door verjaring in hun bezit zou zijn gekomen. Ondanks de pogingen om dit te bewijzen door middel van oudere foto’s uit 1966 en 1970, waarop een benzinepomp en een reclamezuil, die deels op de strook grond stond, te zien waren, kreeg het autobedrijf in hoger beroep geen gelijk van de rechter.
Kadaster
Volgens de rechter had het autobedrijf kunnen weten dat de strook grond van de gemeente was. als zij de openbare registers zouden hebben geraadpleegd. Dat er auto’s op de strook grond zouden zijn geparkeerd en dat dit al meer dan dertig jaar het verhaal zou zijn, werd door de rechter aan de kant geschoven. De auto’s werden steeds verplaatst dus was geen sprake van inbezitneming.
Het autobedrijf kreeg ongelijk van de rechter en moet de kosten van het hoger beroep betalen. Tevens moest het autobedrijf het stuk grond ontruimen. De vordering van meer dan 50.000 euro werd door de rechter van tafel geveegd.
Het autobedrijf heeft het stuk grond inmiddels ontruimd. Of de bushalte nog gerealiseerd gaat worden is onbekend.
Grasduinen in het hele vonnis kan hier.