Purmerend – Het Openbaar Ministerie (OM) heeft vandaag langdurige onvoorwaardelijke gevangenisstraffen geëist tegen drie jonge mannen die volgens justitie verantwoordelijk zijn voor de dodelijke schietpartij bij station Purmerend op 12 februari 2024. Bij het incident kwam een 19-jarige man om het leven en raakte een andere 19-jarige man zwaar gewond.
De zaak geldt volgens het OM als een dieptepunt in een reeks gewelddadige confrontaties tussen twee rivaliserende jongerengroepen in Purmerend. “Purmerend is de afgelopen tijd opgeschrikt door een explosie van geweld. Dat baart niet alleen politie en bestuurders zorgen, maar ook ons als Openbaar Ministerie,” zei de officier van justitie tijdens het requisitoir. “Het gaat om jonge mensen die nauwelijks lijken te beseffen wat de gevolgen zijn van hun daden.”
Dodelijke confrontatie bij station
Rond acht uur ’s avonds kreeg de politie melding van een vechtpartij bij het station. Agenten troffen twee zwaargewonde jongens aan; één van hen overleed later die avond aan zijn verwondingen. De ander liep blijvend lichamelijk letsel op.
Uit het onderzoek blijkt dat de drie verdachten, een 20-jarige Amsterdammer, een 21-jarige Purmerender en een 20-jarige man die in België woont, samen naar Purmerend reden om daar de confrontatie met een andere groep aan te gaan. Onderweg werd een vuurwapen getoond en vlak voor het treffen deelden de jongens mondmaskers uit. In de tunnel bij het station escaleerde het gevecht: er werd geschreeuwd, geduwd en geslagen, waarna meerdere keren werd geschoten.
Het OM acht bewezen dat de drie gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de dood van de 19-jarige man en de poging tot doodslag op diens vriend. Ook worden hen openlijke geweldpleging en vuurwapenbezit ten laste gelegd.
Geen sprake van noodweer
Een van de verdachten, de man uit België, verklaarde dat hij uit noodweer handelde nadat hij met een hamer zou zijn aangevallen. Het OM vindt dat die verklaring geen stand houdt. “De verdachte wist dat er een gewelddadige confrontatie zou plaatsvinden. Hij had meerdere kansen om zich te distantiëren, maar koos ervoor om mee te lopen en actief bij te dragen aan de dreiging,” aldus de officier.
Ernst en maatschappelijke impact
De officier benadrukte de grote impact van het geweld op zowel de nabestaanden als de gemeenschap. “Twee jonge levens zijn verwoest: één door de dood en één door blijvend letsel. En de angst in de gemeenschap is groot. Mensen vragen zich af of ze nog veilig over straat kunnen gaan.”
Volgens het OM tonen de verdachten een patroon van herhaald, zinloos geweld. Hulpverleningstrajecten zijn mislukt en eerdere kansen binnen het jeugdstrafrecht zijn niet benut.
Strafeisen
Het OM eist 18 jaar gevangenisstraf tegen zowel de 20-jarige Amsterdammer als de 21-jarige Purmerender. Tegen de 20-jarige man uit België wordt 100 dagen cel geëist. Daarnaast vraagt het OM om contactverboden met de slachtoffers en nabestaanden om hen rust en bescherming te bieden.
“Geweld is geen eerzaak”
Het OM sloot het requisitoir af met een duidelijke boodschap aan jongeren: “Het bezit en gebruik van wapens hoort niet bij een meningsverschil of gekrenkte eer. Dit is geen spel. Wat begon als een ruzie tussen groepen is geëindigd in dood en verdriet. Dat mag nooit genormaliseerd worden.”
De rechtbank doet op 19 december uitspraak.
Kopfoto: Inter Visual Studio
Relevante artikelen:
https://regiopurmerend.nl/rechtszaak-rond-dodelijke-steek-en-schietpartij-bij-station-purmerend-van-start-bij-rechtbank-schiphol/[/corartikel]</p> <p data-start="2077" data-end="2444">[coartikel]https://regiopurmerend.nl/vijf-minderjarigen-veroordeeld-voor-hulp-aan-daders-van-dodelijke-schietpartij-in-purmerend/










