🎯 Bereik 100.000+ inwoners per maand met een gratis bedrijfsprofiel. Klik hier
A7
🟢 Rustig
Jaagweg
🟢 Rustig
☁️
23°

Bedrijven

Vind regionaal

Aanbiedingen

Profiteer mee

Vacatures

Bekijk vacatures

Evenementen

Wat doen we?

Kamer draait forse bezuiniging op regionaal ov deels terug: ‘Belangrijk signaal dat ov geen luxe is’

Maak RegioPurmerend je Google-favoriet

Regionaal – De Tweede Kamer heeft ingestemd met een motie die de regering oproept om 225 miljoen euro van de voorgenomen bezuiniging van 335 miljoen op het regionale openbaar vervoer vanaf 2026 terug te draaien. De motie, ingediend door Kamerleden Habtamu de Hoop (PvdA/GroenLinks), Pieter Grinwis (ChristenUnie) en Bart van Kent (SP), kreeg brede steun in de Kamer.

De indieners wijzen op het structurele gat in het ov-budget dat ontstaat door een combinatie van bezuinigingen op de Brede Doeluitkering (BDU) en een herijking van de vergoeding voor het studentenreisproduct. Zonder aanvullende financiering zou dit leiden tot een tekort van 225 miljoen euro, met grote gevolgen voor het ov-aanbod en de betaalbaarheid ervan.

De Kamer heeft uitgesproken dat deze bezuiniging onaanvaardbaar is, juist vanwege de impact op ritfrequenties, het verdwijnen van ov-lijnen en stijgende tarieven. Vooral buitengebieden, ouderen, scholieren en mensen met lagere inkomens zouden hier de gevolgen van ondervinden.

Brede steun en opluchting in de sector

De ov-sector reageert verheugd op het aangenomen voorstel. Vervoerregio Amsterdam, de Metropoolregio Rotterdam Den Haag (MRDH), het Interprovinciaal Overleg (IPO), samenwerkingsverband DOVA en brancheorganisatie OV-NL noemen de motie een “cruciale stap” voor de toekomst van het openbaar vervoer.

In een gezamenlijke verklaring stellen de organisaties: “We zijn heel blij met deze steun en de duidelijke oproep aan het Rijk om met een financiële oplossing te komen. Deze motie laat zien dat de Kamer het belang inziet van goed en betaalbaar ov. En dat ov essentieel is voor de leefbaarheid van steden, dorpen en regio’s, en onmisbaar voor de ontsluiting van werk en nieuwe woningbouwlocaties.”

Kabinet aan zet vóór Prinsjesdag

De sectororganisaties gaan ervan uit dat het kabinet uiterlijk op Prinsjesdag komt met een concreet plan om het ov voor 2026 veilig te stellen. “Het aannemen van deze motie is belangrijk, maar nu moet het kabinet laten zien hoe zij dit in de begroting verwerkt. De urgentie is hoog en de tijd dringt,” aldus de gezamenlijke oproep.

Niet alle zorgen weggenomen

Hoewel de motie een belangrijke stap is, zijn de zorgen in de sector nog niet volledig weggenomen. De financiële uitdagingen na 2026 blijven bestaan, en ook voor NS dreigen tariefstijgingen en knelpunten waarvoor deze motie geen oplossing biedt. De ov-partijen blijven dan ook aandringen op een bredere en structurele oplossing.

Opvallend was dat ook partijen die tegen de motie stemden, zoals NSC en BBB, in stemverklaringen het doel van de motie wél onderschreven: een toegankelijk en betaalbaar ov-systeem voor iedereen.

Dank aan de indieners

De vijf betrokken organisaties spreken hun waardering uit voor de indieners van de motie. “Dankzij het initiatief van Habtamu de Hoop, Pieter Grinwis en Bart van Kent is een belangrijk signaal afgegeven: openbaar vervoer is geen luxe, maar een noodzakelijke publieke voorziening.”

Relevante artikelen:

Vervoerregio’s Amsterdam en Rotterdam Den Haag tekenen bezwaar aan tegen OV-bezuinigingen: ‘Onrechtmatig en onbehoorlijk bestuur’

OV luidt noodklok: bussen en trams toeteren op 10 juni tegen miljoenenbezuiniging

Openbaar vervoer wordt op 2 april 110 seconden stilgezet als protest tegen bezuinigingen

Bezuiniging op OV zet bereikbaarheid en woningbouw in regio Amsterdam op het spel

Blijf direct op de hoogte

Ontvang breaking nieuws uit Purmerend, 112-meldingen en belangrijke regionale updates direct op je telefoon. Maximaal enkele berichten per dag, zonder ruis of spam.

AANBIEDINGEN DEZE WEEK

Misschien ook interessant:

Jouw bedrijf op RegioPurmerend?

Bereik maandelijks 100.000+ regionale bezoekers

112 NIEUWS

Blijf op de hoogte!

Ontvang het belangrijkste nieuws uit Purmerend en de regio elke week in je mailbox.

Nieuws uit de regio

📫

Ontvang belangrijk nieuws uit Purmerend

Ontvang 1x per week een overzicht van het belangrijkste nieuws uit Purmerend en omgeving in je mailbox

We spammen niet! Lees ons privacybeleid voor meer info.