Rechter wijst ontruiming bezoekerscentrum Etersheimerbraak af: huur fors verlaagd vanwege gebreken

Etersheim- De rechtbank Noord-Holland heeft een streep gezet door de poging van Stichting Etersheimerbraak om de exploitant van het bezoekerscentrum in Etersheim uit het complex te zetten. Volgens de kantonrechter zijn de gebreken aan het gehuurde zo ernstig dat de huurder voorlopig slechts 200 euro per maand hoeft te betalen voor de horecaruimten.

De stichting had in een kort geding geëist dat de exploitant het bezoekerscentrum, de kapschuur en de dienstwoning zou verlaten. Volgens de stichting was sprake van een huurachterstand van ruim 8.700 euro, werd het bezoekerscentrum onvoldoende geëxploiteerd en woonde de exploitant niet in de gehuurde dienstwoning.  

De kantonrechter wees die vorderingen echter af. Hoewel sprake was van een huurachterstand, was die na een betaling van 7.000 euro teruggelopen tot minder dan drie maanden huur. Dat is volgens de rechtbank onvoldoende om in dit stadium een ontruiming te rechtvaardigen.  

Horecagebruik onmogelijk

Centraal in de zaak stonden de staat van de zogenoemde bliksemschuur en kapschuur, waarin horeca-activiteiten plaatsvinden. De exploitant stelde dat de gebouwen niet voldoen aan de eisen die gelden voor horeca.

De rechtbank volgt die redenering grotendeels. Zo ontbreekt volgens de rechter voldoende mechanische ventilatie in de bliksemschuur en is de kapschuur niet afsluitbaar, waardoor deze volgens waarschuwingen van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit niet geschikt is voor het bereiden en opslaan van voedsel.  

Omdat de bedrijfskeuken in de kapschuur daardoor niet bruikbaar is, moest de exploitant uitwijken naar de keuken van de dienstwoning. Ook dat werd door de rechtbank als een onwerkbare situatie beschouwd.  

Huur teruggebracht naar 200 euro

De rechter besloot daarom de huur voor de bliksemschuur en kapschuur met terugwerkende kracht vanaf 1 oktober 2025 drastisch te verlagen. In plaats van ruim 1.100 euro per maand hoeft de exploitant voorlopig nog slechts 200 euro per maand te betalen voor deze ruimtes. Die verlaging blijft gelden totdat de kapschuur voorzien is van afsluitbare panelen en de benodigde ventilatie in de bliksemschuur is aangebracht.  

Exploitatieplicht opgeschort

Ook kreeg de exploitant op een ander belangrijk punt gelijk. Zolang de gebreken niet zijn verholpen, hoeft zij het bezoekerscentrum niet te exploiteren. Volgens de kantonrechter kan niet van haar worden verwacht dat zij een horecabedrijf draaiende houdt terwijl de voorzieningen daarvoor onvoldoende zijn en exploitatie waarschijnlijk verliesgevend is.  

Daarnaast hoeft de exploitant voorlopig niet in de dienstwoning te wonen. De stichting had daar jarenlang geen punt van gemaakt en bracht dit volgens de rechter pas naar voren nadat het conflict was geëscaleerd.  

Gemeente speelt indirecte rol

Opvallend is dat de rechtbank erkent dat herstel van de gebreken waarschijnlijk noodzakelijk is, maar een bevel tot onmiddellijke reparatie toch afwijst. Volgens de stichting kunnen de herstelwerkzaamheden alleen worden uitgevoerd als daarvoor gemeentelijke financiering beschikbaar komt. De rechter acht aannemelijk dat die middelen momenteel ontbreken.  

De stichting werd veroordeeld tot betaling van de proceskosten.  

Dronefoto: Regio Purmerend

Blijf direct op de hoogte
Ontvang breaking nieuws uit Purmerend, 112-meldingen en belangrijke regionale updates direct op je telefoon.
Maximaal enkele berichten per dag, zonder ruis of spam.

Klik en volg RegioPurmerend via WhatsApp.

De leukste aanbiedingen van Cadeau.nl

Aanbevolen artikelen

NET BINNEN

Lokale partners

Kriti Purmerend

Restaurant

Kriti Purmerend is een Grieks restaurant gevestigd aan de Neckerstraat in Purmerend. Het restaurant staat bekend om zijn traditionele Griekse gerechten. Op de menukaart staan verschillende klassieke gerechten uit de Griekse keuken.

Gem. prijs: €18 – €28

Reactietijd: 2 minuten

Meest gelezen

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

📫

Mis geen belangrijk nieuws uit Purmerend

Ontvang 1x per week een overzicht van het belangrijkste nieuws uit Purmerend en omgeving.

We spammen niet! Lees ons privacybeleid voor meer info.